You are hereAve Regina 2011. 3. szám
Ave Regina 2011. 3. szám
Ave Regina!
A márianosztrai Magyarok Nagyasszonya kegytemplom és a Boldog Özséb kolostor hírharangja
________________________________________________________________________
KRISZTUS ÖT SZENT SEBE főünnep
Ünnepek kavalkádjára virradunk ez évben július első hétvégéjén.
Az egyházi év utolsó változó ünnepe, az Úrnap nyolcadát követő péntek (július 1),Jézus Szentséges Szívének ünnepe. A kultusz nyomai már a középkortól kimutathatóak, de mégis Alacocque Szent Margit (1645-1690) 1675-ös látomásai szentesítették. Jézus - Szent Margit látomásában - az emberi hálátlanságot fájlalta, s Szíve tisztelőitől az engesztelést, a hónap első péntekjén történő gyónást, áldozást kérte.
A Szent Szív ikonográfiájának első magyar ábrázolása templomunk Öt Szent Seb oltárképén látható.( Megelőzve a tihanyi bencés apátság oltárképi (1750), és Budán, a vizivárosi jezsuita templom (1765) képi ábrázolását.)
Másnap, július 2-án Mária Szeplőtelen Szíve emléknapja lesz. Több szerzetesrend kérte, s kapta meg a XVII. századtól megünneplésének lehetőségét, míg végül XII. Pius pápa - előbb 1942-ben fölajánlotta az emberiséget Szűz Mária Szeplőtelen Szívének - 1944-ben általánossá tette augusztus 22-dikei megünneplését, amit a II. Vatikáni zsinat 1969-ben Jézus Szent Szíve ünnepe utáni szombatra tett át.A fatimai jelenésekben a Szűzanya kifejezetten kérte tiszteletét és a világ fölajánlását a Szeplőtelen Szívnek, ezért II. János Pál pápa 1981-ben, közvetlenül az ellene elkövetett merénylet után, a Santa Maria Maggiore bazilikában eleget tett a kérésnek.
Július 2-án azonban az elsődleges ünnep SZŰZ MÁRIA LÁTOGATÁSA ERZSÉBETNÉL, közismert nevén Sarlós Boldogasszony napja, latinul a Visitatio.
" Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszönését, örömében megmozdult méhében a gyermek, maga Erzsébet pedig eltelt Szentlélekkel. Nagy szóval felkiáltott: "Áldott vagy az asszonyok között, és áldott a te méhednek gyümölcse! Hogy lehet az, hogy Uramnak anyja jön hozzám?..." Mária válasza a gyönyörű Magnificat: " Lelkem magasztalja az Urat, és szívem ujjong megváltó Istenemben, mert rátekintett szolgálója alázatosságára. Ime, mostantól boldognak hirdet minden nemzedék, mert nagyot tett velem a hatalmas, és Szent az Ő neve."(Lk 1,39-56)
Aránylag későn, a XIII.századtól kezdik megülni az ünnepet, de egyetemessé csak 1389-től vált az Egyházban.
Július első vasárnapja templomunk főbúcsúja, KRISZTUS ÖT SZENT SEBE főünnepe.
A szent sebek tisztelete a IX. században a skót szerzetesek körében kezdődött, a kontinensen Damiáni Szent Péter, majd Clairvaux-i Bernát terjesztette. A XVII.század végétől a pálos rend különösen nagy gondot fordított a kultusz ápolására. A XVII-XVIII.században három társulat is alakult Krisztus Öt Szent Sebe tiszteletére: 1669-ben Sopronbánfalván, majd itt, Márianosztrán, 1720-ban pedig a pesti kolostorban. Templomunk nevezetes oltára, amely - az előbbiekben említett Szent Szív ábrázoláson túl - Jézus Sebeinek szimbolikus ábrázolását is tartalmazza, a Társulat főoltára volt. Pesten a pálos templom (közismertebb nevén: Egyetemi templom) fölépültéig a Szent Sebek tiszteletére kis kápolnát szenteltek. 1760-ban XIII. Kelemen pápa dekrétummal hagyta jóvá a társulatok működését és külön búcsúkat engedélyezett tagjai részére. A társulatok a pálos rend megtöretésével haltak el.
Idén lesz negyed százada a búcsúk legújabbkori történetének. 1986-tól Lékai bíboros úr áldásával újból kezdetét vette Jézus Öt Szent Sebének évenkénti megünneplése.
A szertartás a szombat esti szentmisével kezdődik a kegytemplomban, majd keresztúti ájtatossággal folytatódik a Kálvárián, s a napot szabadtéri éjféli misével zárjuk. A kegytemplomban egész éjjel csendes szentségimádás lesz. Vasárnap reggel 8.30-kor a kegytemplomban mutatunk be szentmisét, eztán 9.30-kor a Keresztet hordozva vonulunk a Kálváriára, ahol 10.30-kor ismét szabadtéri szentmise lesz. ( A szabadtéri misék föltétele a megfelelő időjárás, rossz idő esetén a szentmiséket a kegytemplomban mutatjuk be.)
+ + +
Szűzanyám! Kérlek esengve, hathatósan vésd szívembe, Szent Fiadnak sebeit!
Az Isteni irgalmasság 283 éves kegyképe, a Jézus Öt Szent Sebét ábrázolva, kegyelmi forrás számunkra. Közel három évezred távolából is vigasztalásképpen szól a Próféta a ma emberének.
Messzire jutottunk a fejlődés technikai vívmányaiban, könnyebbé és kényelmesebbé tettük az életünket. Több a szabadnapunk és ünnepnapunk is van szép számmal... és mégis: lelkileg , erkölcsileg mélyre süllyedtünk. .. Van szabad szombatunk , de egymásra nincs időnk... Istenre pedig meg kevésbé!
A Teremtés kezdetének 7. napja, az Úr napja. Istennek és a lelkünknek szentelt időt teljesen másra fordítja az ember. Teremtőjéről megfeledkezett és parancsát semmibe veszi.
Ha nem is sokan, de évről évre július első vasárnapján összejövünk ennél a megsebzett Szívnél imádkozva kiáltva elsősorban nemzetünkért: „ Szent Sebeidbe rejts el engem...”, nehogy oktalanságunkban örök vesztünkbe rohanjunk!
Márianosztráról kiáltunk imádságban, irgalomért esdve, hogy lelki békénk és örömünk legyen, olyan békénk amit a világ meg nem adhat.
Uram, hallgasd meg könyörgésünket és kiáltásunk jusson Eléd!
József atya
( A következő lapszám - terveink szerint - Nagyboldogasszony napjára (augusztus 15) jelenik meg.)