You are hereAve Regina 2011. 1.szám
Ave Regina 2011. 1.szám
Ave Regina!
A márianosztrai Magyarok Nagyasszonya kegytemplom és a Boldog Özséb kolostor hírharangja
2011. I.évfolyam 1.szám
H Ú S V É T I IDŐ
“ V a l ó b a n f e l t á m a d t a z Ú r, a l l e l u j a ! “
Ezzel a húsvéti köszöntéssel köszöntöm a kedves Olvasót!
Örömünknek ez az igazság az alapja és ezért zengünk alleluját. Urunk Jézus azért jött - ahogyan elmondta nekünk -, hogy örömét átadja nekünk, és így a mi örömünk teljessé legyen. Ennek az örömhírnek lettem munkatársa magam is 50 évvel ezelőtt.
Szeretném, ha minél több emberhez eljutna ez az örömhír és -mint az emmauszi tanítványoknak - a mi szívünk is lángolna, amikor halljuk Jézus szavát. Anyaszentegyházunk a lelkipásztorok közvetítésével, de a híveken keresztül is ezt szeretné sokakhoz eljuttatni. Pálos közösségünk egyik célja, hogy ne legyen reménytelen ember a környezetünkben: az örömteli, mosolygós ember a környezetét is azzá teszi!
Jézus Krisztus által hiszünk Istenben, aki feltámasztotta őt a halottak közül, és megdicsőítette, hogy higgyetek és reméljetek!
Szándékunk szerint ennek fényében indulna el ez a tájékoztató, hogy még élőbbé tegye a márianosztrai hívek, az ide zarándoklók és a Magyarok Nagyasszonya templom kapcsolatát .
József atya
+++
A HÚSVÉTI IDŐ – latinul: tempus paschale – az egyházi évben a húsvétvasárnaptól pünkösdvasárnapig terjedő 50 nap - ezen belül hét vasárnap -, húsvét misztériumának kiteljesedése, találkozás a föltámadott Jézussal és a Szentlélek kiáradásának megtapasztalása.
A húsvétvasárnapot követő első vasárnapot régen quasimodo vagy fehérvasárnapnak hívták. Az elnevezés onnan ered, hogy a húsvétkor megkereszteltek ekkor vetették le fehér ruhájukat. Némely helyen mátkáló vagy komálóvasárnap volt a neve, ugyan is a lányok ételektől roskadozó tálakat adtak egymásnak, vagy éppen az arra érdemes ifjaknak barátságuk megpecsételéseként. Ez a vasárnap zárja a húsvéti ünnepkört. II. János Pál pápa 2000-ben ezt a vasárnapot az Isteni Irgalmasság vasárnapjának nyilvánította Jézus akaratának megfelelően. Jézus először 1931-ben Plockban adta tudtára Faustyna nővérnek azt a kívánságát, hogy az isteni irgalmasságnak szenteljék ezt a vasárnapot.,,Azt kívánom, hogy legyen az Irgalmasságának ünnepe. Azt kívánom, hogy a képet, melyet ecsettel fogsz megfesteni, húsvét után az első vasárnapon ünnepélyesen áldják meg! Ez a vasárnap legyen az Irgalmasság ünnepe!'' (Faustyna nővér Naplója 49)
Húsvét harmadik vasárnapját misericordia vasárnapjaként jelezték a régi naptárak a mise kezdőénekéről. Ezen a vasárnapon Jézus föltámadása utáni megjelenéseire emlékezünk.
A negyedik vasárnap a Jó Pásztor vasárnapja.”Én vagyok a jó pásztor: ismerem enyéimet, és enyéim ismernek engem, amint engem ismer az Atya, és én is ismerem az Atyát: és én életemet adom a juhokért. Más juhaim is vannak, amelyek nem ebből az akolból valók. Azokat is vezetnem kell. Hallgatni fognak a szavamra, és egy akol lesz, és egy pásztor.”(Jn10,14-16)
Az 5. és 6. vasárnap a búcsúzó Jézust állítja középpontba. „Ha szerettek engem, megtartjátok parancsaimat. Én pedig kérni fogom az Atyát, és más Vigasztalót ad nektek, hogy veletek legyen mindörökké: az igazság lelkét, akit a világ nem kaphat meg, mert nem látja és nem ismeri őt. De ti megismeritek őt, mert nálatok marad és bennetek lesz.” (Jn 14,15-17)
A húsvét utáni 40. nap az Ascensio Domini, Urunk mennybemenetelének ünnepe. A magyar nyelv áldozócsütörtöknek hívja ezt a napot, emlékezve arra, hogy – 1918-ig - ez volt a húsvéti szentáldozás határnapja. A XII. századtól körmenettel is megünnepelték. 1570 és 1970 között az evangélium fölolvasása után eloltották és kivitték a szentélyből a húsvéti gyertyát. Az ünnep mára átkerült a következő, azaz a pünkösd előtti vasárnapra.
„Áldott szép pünkösdnek gyönyörű ideje”, a Szentlélek eljövetelének ünnepe, idén június 12-dikén lesz
+++
HÍREK
Borsos József perjel atya a szlovákiai Vízkeleten nyolc napos missziót végzett április 3-11-dika között. A szintén szlovákiai Vásárúton április 13-15-dika között, rákövetkező héten pedig Gyöngyöspatán tarott három napos lelkigyakorlatot.
Restaurálás. Az elmúlt hónapokban megújult a 300 éves tabernákulum, s a csodálatos szépségű Szent Család festmény.
Anyakönyvi hírek
Brecs János és Kőszegi Kitty LEVENTE JÁNOS nevű gyermeke január 23-án, Bezecky Balázs és Tóth Márta ADÉL nevű lánykája április 3-án részesült a keresztség szentségében.
Krisztus világossága kísérje őket földi utukon!
Az örök hazába távoztak: Kuti Lászlóné Labuda Mária, Salamon József, Sinkovics Péter Ferencné Kurucz Ilona Gizella és Bahil Imre.
Vendégeink
A Csepel-halásztelki plébánia ,a győri Szentlélek plébánia, a budapesti Néri Szent Fülöp Katolikus Iskola, a kismarosi plébánia, a pilisvörösvári és a győri Idősek Otthona, a budafoki plébánia zarándokai látogatták meg templomunkat. A szalkai plébánia és a perbetei plébánia hívei itt fejezték be nagyböjti lelkigyakorlatukat, a galgahévízi elsőáldozók viszont - szüleikkel együtt - itt készültek föl lelkileg a nagy eseményre.
Isten hozta látogatóinkat és szerettel várjuk őket vissza!
Köszönet
Hálásan köszönjük a márianosztrai híveknek a templom húsvéti díszítésére hozott virágokat és adományokat, a templom példás kitakarítását!
Köszönjük az oltár melletti szolgálatot Tasnádi Nóra, Demmel Izabella, Zsombok László, Zsombok Zsófia, Bukovics Dóra, Szarvas László, Ifj. Fülöp Gábor, Blaskó Leila, Podolecz Noémi ministránsoknak!